יום שני, 22 בינואר 2018

ההבדל בין משאבת חום להשבת חום

לשחק עם אנרגיית החום

אנרגיה באופן כללי היא דבר מופלא שאפשר לנצל בכל מיני דרכים. להמיר אנרגיות או לנצל אותן בצורה חכמה יותר זה מה שהפך את התעשייה ובאופן כללי את האנושות להרבה יותר מפותחים וחדשניים. אנרגיית חום היא אנרגיה חשובה שגילו כבר לפני אלפי שנים והיום ניתן להמיר אותה במגוון דרכים. משאבת חום היא מנגנון שהולך ונהיה יותר ויותר מוכר כאשר יש שימוש באנרגיית השמש כדי לחמם מים. גם השבת חום הוא ביטוי מוכר אך לא הרבה אנשים יודעים האם בכלל קיים שוני בין שתי המערכות ואם כן במה זה מתבטא.

ההבדל בין משאבת חום להשבת חום
מערכת VRF
מערכת VRF

·         כולנו רגילים להשתמש במערכות למיזוג אוויר או מערכות שאמורות לחמם מים. מערכת הסקה מרכזית, מערכת VRF ועוד מערכות רבות אחרות שמושתתות על העיקרון של משאבת חום. משאבת חום משתמשת במפל הטמפרטורות, שדומה בהיגיון שלו למפל ריכוזים, בו חום עובר ממקום חם יותר למקום חם פחות. בצורה כזו אנחנו יכולים לקרר אזור מסוים על ידי העברת טמפרטורה, כמו למשל במערכת VRF או מיזוג רגיל, באמצעות גז, או באמצעות אנרגיה סולרית שמתחברת למערכת בבית.
·         משאבת חום יעילה ביותר והיא העיקרון החשוב ביותר בכל מערכת מיזוג אוויר. משאבת חום היא למעשה התקן שמותקן בכל אחת מהמערכות הללו והוא זה שמבצע את "החלפת" הטמפרטורה, וכך ניתן לקרר או לחמם גוף מסוים או אזור מסוים.
·         השבת חום מתייחסת לניצול חום שבכל מקרה נפלט. למשל, כשאנחנו מקררים אזור מסוים, אנחנו צריכים לפלוט את החום שבו. כולנו מכירים את המאייד החיצוני שנמצא מחוץ לביתנו כאשר אנחנו מפעילים את המזגן. הוא פולט את האוויר החם שמסולק מהחדר. השבת חום היא ביטוי שמתייחס לניצול של החום הזה.

למה משמש החום שנפלט?


החום שנפלט ממערכת VRF או מכל מערכת אחרת שפולטת חום משומש בדרך כלל להסקה מרכזית או חימום מים אך ניתן לעשות בו כל שימוש. מדובר על חיסכון עצום באנרגיה כיוון שכל חום שנפלט ויכול לחמם חוסך שריפת דלק או סולר כדי לייצר חום וכך אנחנו ממחזרים את האנרגיה לשימוש יעיל במיוחד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה